BESOG-Forum

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Aralık 11, 2018, 01:06:04 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: KÖYÜMDE KÜTÜPHANE YOK  (Okunma Sayısı 3129 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
umutbulut
Umut Bulut
Yeni Üye
*

Rep Puan? +0/-0

« : Kasım 03, 2008, 08:21:31 ÖS »

Köyümde Kütüphane Yok
                                                           Umut Bulut

Orda bir köy var uzakta o köy bizim köyümüzdür'' diye başlayan bir şiir vardı. Biz okul yıllarımızda bu şiirleri okuduk ezberledik. Ama o zaman köyün içindeydik. Şimdi ise bu şiirin içinde yaşıyoruz.  Ekonomik gerekçelerle köyümüzden kopup gelmişiz İstanbul'a... Kimimiz şehir hayatının çarkında eriyip giderken, kimimiz bu hayatın basamaklarını hızlı hızlı tırmanmışız. Benim köyümün insanları bu ülkedeki hemen hemen her köy gibi yoksul kaldığından bizim ve bizden önceki büyüklerimizin okumaktan başka çaremiz yok... Bu çaresizlik belki de iyi  çünkü bu mecburiyet ülkemize çok değerli insanları da kazandırmış oldu. Mesela Adnan Kahveci'yi hiç düşündünüz mü? Ne zor şartlarda okumuş. Yine bunun gibi efsane valimiz Recep Yazıcıoğlu, halen görevde bulunan Devlet Bakanımız Sayın M. Sait Yazıcıoğlu veya Star Gazetesi yayın yönetmeni Mustafa Karaalioğlu, TİYEMDER başkanı Selahattin Yazıcı, Fatih Belediye Başkan yardımcısı Hasan Suver gibi adını sayamayacağım pek çok kişi benim geldiğim köyden kopup gelmiş insanlar...
           Dikkatimi çeken bir nokta var ki; ben İstanbul'a gelmeden önce Mustafa Kutlu ismini hiç duymamıştım. Rasim Özdenören, İsmet Özel ve Samiha Ayverdi isimlerini yeni yeni tanımaya başlamıştım. Çünkü benim okuduğum okullarda doğru dürüst bir kütüphane bile yoktu. Param olsa bile kitapçılarda okunacak bir kitap bulma şansım da yoktu. Yanlış anlamayın nostalji yapmıyorum. Yaşım daha otuz ve ben uzaydan da bahsetmiyorum daha düne kadar elektriğin yeni yeni girdiği bir köy burası… Köprübaşı'na bağlı Büyükdoğanlı köyü...
 Tuhaf ama benim köyümde bu gün bile bir kütüphane yok...
        Şimdi benim köyümün okulunda benim geçtiğim yollardan geçmeye aday çocuklar var. Hepsi pırıl pırıl çocuklar, hepsi de cin gibi canavar gibi... İyi bir eğitim aldıklarında bu ülkenin sorunlarını omuzlayacak olan bu çocukların mutlaka Yahya Kemal'le, Mustafa Kutlu İle Samiha Ayverdi ve Safiye Erol'la tanıştırılması gerekiyor. Bu çocukların oksford vardı da okumadık mı gibi bahaneleri de yok okuyacaklar. Hem de kendi okullarında ısrarla okuyacaklar. 

Şimdi düşünüyorum da benim okul yıllarımda okuyamadığım ve hep ezikliğini hissettiğim kitapları bu çocuklar da okuyamıyor.  Hayata bir sıfır yenik başlasak da inatla imkânsızın sınırlarını zorlayacağız. Sınırlı imkânlarla da olsa bu ülke için güzel işlerin altına imza atacağız.
         Sloganlarla fazla işimiz olmaz sloganlar bir ölçüde sığlığı da dayatıyor bize... Lafı dolandırmadan meramımızı anlatalım ey Azizan;
Benim köyümün okuluna kitap lazımdır. Benim köyümün okuluna neden kitap göndermelisiniz?  Hani bir vergi reklamı vardı. ''Ödediğiniz her vergi size yol su elektrik olarak geri dönecektir. Aynen bunun gibi, benim köyüme göndereceğiniz ''Kurtlar Vadisi'' dizisi size Alaattin Çakıcı ve Sedat Peker olarak geri dönecek... Şayet bu çocuklara göndereceğiniz her kitap, size Adnan Kahveci, Recep Yazcıoğlu, Hasan Suver,  Selahattin Yazıcı ve Mustafa Karaalioğlu olarak geri dönecektir...

Adres: Büyükdoğanlı Köyü İlköğretim Okulu
Köprübaşı / Trabzon

aliözdemir
Ali ÖZDEMİR
Aktif Üye

Rep Puan? +1/-0

« Yanıtla #1 : Kasım 03, 2008, 08:32:40 ÖS »

Çoooooook haklısın bence ben ilkokulu yılmazlar köyünde okumuştum bizim iyi sayılacak bir kütüphanemiz vardı ben biraz şanslıyım bu kobuda.Bu birazda öğretmen arkadaşlarımızın duyarsızığından kaynaklanıyor bence her öğretmenin kendine ait bir kütüphnesi olmalı.

..::Bir eğitim gönüllüsü::..
lazrail_41
Ramazan Diktere
Aktif Üye

Rep Puan? +2/-0

Hakkımda ßiLqin yoksa FikRindé oLmasın ! -

« Yanıtla #2 : Kasım 03, 2008, 10:31:18 ÖS »

Burda öğretmenlerin aktif olmamakla suçlayabiliriz fakat yani biz köylüler olarak hiç mi suçumuz yok?

anzotli
aynur üçüncü
Aktif Üye

Rep Puan? +0/-0

« Yanıtla #3 : Kasım 04, 2008, 01:04:35 ÖÖ »

hep destek tam destek.tebrik ediyorum.umut bey çok güzel ve anlamlı çalışma.gazetede de yayınlananda iyi bir destek gelir die umuyorum.
aslında bu ramazanın kitap kampanyasına destek amaçlı yazılmış yanlış bilgilendirmeden dolayı büyükdoğanlı okulu yazılmış.olsun kiyap  gelsin de hangi okula gelirse gelsin.
ibrahim...
ibrahim hacıhaliloğlu
Aktif Üye

Rep Puan? +0/-0

« Yanıtla #4 : Kasım 04, 2008, 03:25:05 ÖÖ »

geç bile kalınmış bir kampanya cani gönülden destekliyorum Elimizden geleni yapmaya hazırız..
halit sar
halit şar
Aktif Üye

Rep Puan? +0/-0

« Yanıtla #5 : Kasım 04, 2008, 04:03:32 ÖÖ »

slmlar, umut  beyin  dusuncesine cani gonulden  katiliyor ,baslamis oldugu hayirli calismanin,sonununda hayirlara vesile olmasini rabbimden niyaz adiyorum,Memleekte donunce insallah birebir yakindan  maddi ve manevi yardimlarin yaninad olacagimin sozunu veriyorum.Cunku orasi benim ikinci vatanim, ihtiyaclarini bilebiliyor,  sabirla yol almanizi, gayretlerinizin karsiligini yalniz kiyamette bekleyerek, bir insanin kurtulusu,butun insanligin kurtulusudur,parolasiyla yola cikanlar, yolda kalmazalr,yolunuz acik olsun. insanlarin basi bos baska seylerin konustugu sietelerde sizlerin boyle bir hayirli ise on ayak olmaniz beni cok duygulandirdi, helal  olsun ,boyle gencler oldukca hala sohbet edilecek,anlasilacak insanlar var oldugu kanaatim dahada cogaldi, saolun ,varolun , Allah a emanet olun,  UMUT VE RAMAZAN BEYLER  BIRLILE HER SEYIN USTESINDEN GELINIR,HAYIR YAPMAYA VESILE OLMAKTA O HAYIRI YAPMAK GIBI SEVAPTIR. SIZIN KAZANCINIZ NIYETINIZDEN BELLIDIR, AMELLER NIYETLERE GOREDIR. SEVABINIZ SIMDIDEN BASLAMISTIR, HAYIRLI VE MUBAREK OLSUN.
ayseguldgn
ayşegül doğan
Azimli Üye
**

Rep Puan? +0/-0

« Yanıtla #6 : Kasım 04, 2008, 04:32:21 ÖÖ »

bu konu daha yenı verılmıştı zaten.bişey yapacaksak destek verelım bence.diğer konuya da bakmanızı tavsıye edıyorum bir fikrim var başlığı altında.

Her üçüncü Murat ile beşinci Murat arasında, bir dördüncü Murat vardır.
lazrail_41
Ramazan Diktere
Aktif Üye

Rep Puan? +2/-0

Hakkımda ßiLqin yoksa FikRindé oLmasın ! -

« Yanıtla #7 : Kasım 04, 2008, 04:32:51 ÖÖ »

Arkadaşlar zaten böyle bi uğraş içindeyiz.

Burdan Topic 'e ulaşabilirsiniz ;

http://forum.beskoyluyuz.biz/index.php?topic=3113.0

anzotli
aynur üçüncü
Aktif Üye

Rep Puan? +0/-0

« Yanıtla #8 : Kasım 04, 2008, 04:37:25 ÖÖ »

bu yazı ulusal basında yayınlanmak üzere zaten ramazanın kampanyasına destek amaçlı yazıldı.yöneticilerden rica edelim iki konuyu birleştirsinler.
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006, Simple Machines LLC

Be?Köylüyüz.Biz .:: Bulu?ma Noktan?z ::.
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM