BESOG-Forum

*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun. Mayıs 25, 2018, 12:58:29 ÖÖ

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: ::::RAHMETLI ADNAN KAHVECININ OGLU CIHAN KAHVECI:::::  (Okunma Sayısı 1595 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
kolivas
kolivas61
Yeni Üye
*

Rep Puan? +0/-0

« : Eylül 03, 2008, 01:38:05 ÖS »

Küçük yaşlarda başladı başarı dolu hayatı. Üretkenliği ve zekasıyla Türkiye’nin siyasi tarihinde önemli bir yere sahip oldu. İlkokulda bilgi yarışmasında birinci, 1966 yılında Kabataş Lisesi’nde birinci, aynı yıl üniversite sınavında birinci, İstanbul Üniversitesi burs sınavında birinci… Amerika’da doktora ve profesörlük yılları… Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, İçişleri Bakanlığı’nda teknik danışmalık görevi… 12 Eylül döneminde Başbakanlık danışmanlığı…1987 yılında yaşadığı yer Kartal’dan milletvekili seçildi. Devlet Bakanı ve Maliye Bakanı oldu sonra… ama hiç kopamadı Kartal’dan. Kartal halkı da çok seviyordu onu. Kahvede, alışverişte ya da pazarda rastlamak mümkündü ona. Çünkü seviyordu insanları dinlemeyi ve onlara yakın olmayı. Kitapları, tezleri, fikirleriyle her daim çalışan ve üreten bir isim olan, aynı zamanda patentini aldığı KDV'yi hesaplayan akıllı mini yazar kasa ve dokunmatik seçim makinesi gibi çok sayıda projenin sahibi olan Adnan Kahveci, 1993 yılında geçirdiği trafik kazasında eşi ve kızıyla birlikte kaybetti hayatını. Kendisini anlatmak için tüm bu sözler yeterli değil elbette… Ama o kazadan sağ kurtulan oğlu Cihan Kahveci ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide istedik ki, eski Maliye Bakanı merhum Adnan Kahveci’yi bir kez daha analım…

Cihan Kahveci satrançta oldukça iddialı. 
O zamanlar 10 yaşında olan Cihan Kahveci, şimdi 25 yaşında. Okumayı, araştırmayı, insanlarla iç içe olmayı ve çevresindeki olayları analiz etmeyi çok seviyor. Tüm bunları Kartal’da rahatlıkla yapabildiğini belirtiyor. Bu yönüyle babası Adnan Kahveci’nin izinden gittiği de söylenebilir. Cihan Kahveci ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimize, kendisini daha yakından tanımakla başlıyoruz. 3 Temmuz 1983 yılında Kadıköy’de doğmuş ve küçüklüğünde birçok şehir gezmiş babasının mesleğinden dolayı. Kartal’a gelişleri ise devlet memuru olan dedesinin buraya atanması ve buradan bir ev almasıyla olmuş; 1950’li yıllar… O günden sonra da başka bir yere taşınmamış. “Uzun yıllardır Kartal’dayım. Çocukluğum burada geçti. Başka bir yere taşınmak geçmiyor aklımdan.” diyor Cihan Kahveci. Mahallede çocuklarla oynanan, köpek beslenen, yaramazlıkların hat safhada olduğu zamanlar geçirmiş. Ve bu yüzden bir bakanın oğlu olduğunu da hiç hissetmemiş. Ailesi ile birlikte geçen zamanlar, hep güzel zamanlar olmuş onun için. Üniversite hayatına Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde başlayan Kahveci, burayı bitirdikten sonra aynı okulda işletme üzerine master yapmış. Şimdi finans ve bankacılık alanında eğitim alıyor.

Kendisi eğitim hayatı kadar yaptığı işlerle de adından sıkça söz ettiren bir genç. Gazetecilik alanına yoğunlaşmış durumda. Business Week ve İnfomag dergisinde ekonomi ve finans dünyası üzerine yazılar yazıyor, Türkiye üzerine analizler yapıyor ve enerji endüstrisi ile otomotiv alanında haberler hazırlıyor. Yazı ile olan ilişkisinin eski yıllara dayandığını belirtiyor bu noktada ve “Geçmişte de çok sayıda yazı yazıyordum. Haberlere yorum yapar, internet sitelerinde yazılar yazardım. Öğrenciyken de bu konuda pek çok teklif almıştım.” şeklinde konuşuyor Cihan Kahveci.

Ekonomi ve finans dünyası üzerine yazılar yazan Cihan Kahveci, enerji endüstrisi ve otomotiv alanında da haberler hazırlıyor. 
“Yurt dışında okuma hakkı elde ettim ama gidemedim”
Yazıları ve haberleri dışında üretken bir yönü de var Cihan Kahveci’nin. ‘Mucit’ diyorlarmış kendisine, küçüklükten başlamış projeler yapmaya. “Babamın çok sayıda, patentini aldığı projesi var ve onlar üzerine çalışıyorum. Benimse bilgisayar alanında yaptığım denemeler var; bu alanla ilgilenmeye küçükken başladım. Zaten bilgisayar dergilerinde yazılar da yazıyordum. Ondan sonra da yazılım kısmına merak saldım. Ama bir noktada bıraktım.” diyen Kahveci, bu alanda programlar hazırlamış, yarışmalara katılarak derece almış ve yurt dışında okuma hakkı elde etmiş ama gidememiş. “Master için de yurt dışına çıkamamıştım, özel nedenlerden dolayı. Ben yurt dışına gidemeyenlerdenim. Herkes yurt dışına çıkar; gidip gelir, ben daha gidemedim.” diyor gülümseyerek. Bunların yanı sıra pek çok alanda reklam projesi de hazırlamış. İleriye dönük hedeflerini sorduğumda; küresel çapta finansal pazarlama dizayner’ı olmak istediğini söyleyen Kahveci, bu konuda kendi şirketini kurup devlet ve iş-ekonomi projeleri üreteceğini belirtse de zamanın kendisine ne getirip ne götüreceğini bilemiyor çünkü kadere inanıyor.

Gazetecilik alanında ilerleyen, pazarlama ve reklam dünyası üzerine çalışmalar yapan, projeler üreten Cihan Kahveci, elbette ki bu yoğunluktan arta kalan zamanlarında özel uğraşlarına da vakit ayırıyor. “Öncelikle şunu söyleyebilirim; Kartal’ın sahiline inip bisiklet sürmeyi çok seviyorum. Üstelik bisiklet yolculuğum Kartal’dan başlayıp Kadıköy’e kadar sürüyor. Amatör olarak müzikle uğraşıyorum. Motor sporlarıyla ilgileniyorum. Bu alanda da yazılarım bulunuyor. Çok okuyor ve kütüphanemde pek çok kitap barındırıyorum. Özellikle de İstanbul Mimarisi üzerine…” Satranç oynamak da en büyük tutkusu Cihan Kahveci’nin ve bu alanda oldukça da iddialı. Özet olarak spor ile sanat hep hayatında. Bir de Yakacık Aydos’ta vakit geçirmeyi seviyor ve burayı Kartal’ın en güzel yerlerinden biri olarak tanımlıyor. Aydos’a getirdiği bütün arkadaşları da her defasında bayılıyormuş manzarasına deyim yerindeyse.

1980 sonrası sivil dönemde Turgut Özal hükümetinde Maliye Bakanlığı yapan Adnan Kahveci elim ve tartışmalı bir trafik kazasında hayatını kaybetmişti. 
Uzun yıllar Kartal’da oturan bir genç olarak yaşadığınız yer sizin için ne ifade ediyor? “Kartal’ın nesi güzel biliyor musunuz? Burada halkla beraber yaşıyorsunuz, dünyadan bağımsız değilsiniz. Her kesimden insan var bu bölgede ve ben hepsini anlamak istiyorum. Sokağa çıktığımda hâlâ bir kahve görmek mutlu ediyor beni. İnsanlarla oturmayı, konuşmayı seviyorum. Bu durum düşünce tarzıma ve yazılarıma da yansıyor. Bu yüzden başka bir yere gidemem, gitsem de özlem duyarım.” O özlemi, ailesinin Kartal’da bıraktığı anıları çok iyi koruyor. Yaşananlar ve anılar her daim aklında. “Babam çok seviyordu Kartal’ı. Alışverişe çıkardı, pazara giderdi. İnsanlarla sohbet ederdi. Kendisi hiçbir zaman başka yerde oturmak istemedi. Sonradan anladım ki o; insanlarla birlikte olmayı, onları anlamayı seviyordu. Halkı ile yakın olmaktan mutlu oluyordu.”

“Kartal’dan Türkiye’nin nabzını tutabilirsiniz”
Sohbetimizin sonlarına yaklaşırken Cihan Kahveci, Kartal’ın büyük bir mozaiğe sahip olduğunu ve bu durum ile Türkiye’nin nabzını tutabildiğini düşünüyor. Onun için Kartal’ın en önemli noktalarından biri de bu. Yani karma bir yapıya sahip olması ve o yapıya yakın olabilme imkanı. Bu yüzden de Kartal’da oturmayı şans olarak görüyor. Kartal Belediye Başkanı Arif Dağlar’ın son yıllarda yapmış olduğu çalışmalardan haberdar olduğunu da söylüyor Kahveci ve sohbetimizi şu cümlelerle noktalıyor: “Başkan Arif Dağlar’ın başlatmış olduğu KARTALİTE Projesi’nden haberdarım. Özellikle ilçeye yapılan fiziki yatırımların bölgeye çok şey katacağına inanıyorum. Tüm bunların dışında kültür-sanat faaliyetlerini takip edenlerin, kendilerini geliştirme imkanı bulabileceğini düşünüyorum. Yapılanları takdir ediyorum. Bütün yerel yönetimlerin bu gibi uygulamaları yapması gerekiyor.”

Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006, Simple Machines LLC

Be?Köylüyüz.Biz .:: Bulu?ma Noktan?z ::.
XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli! Dilber MC Theme by HarzeM